Polski symulator kolejowy w Indiach

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

24
12.2018

Innowacyjne rozwiązanie REDS od stycznia 2019 roku będzie szkoliło maszynistów w Chennai. 

18 grudnia 2018 r. w Chennai, w Indiach symulator pociągu pasażerskiego Train-18 został oficjalnie odebrany i zainaugurowany przez Pana Sudhanshu Mani, dyrektora generalnego Integral Coach Factory oraz zespołu managerów i pracowników firmy, a także Prezesa firmy REDS i Zarządu firmy PRAG Group.

Rozmowy pomiędzy Integral Coach Factory (Chennai, Tamil Nadu) a firma REDS S.A trwały od 2017 roku. 1 marca 2018 r. firma ogłosiła przetarg na dostawę symulatora pociągu Train-18 w oparciu o wirtualną rzeczywistość. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma REDS S.A. w konsorcjum ze swoim partnerem, firmą z grupy PRAG (Lucknow, Uttar Pradesh).

Train-18 to najnowszy projekt nowoczesnego elektrycznego zespołu trakcyjnego przeznaczonego do obsługi połączeń intercity na relacjach Delhi Varanasi, Delhi Bhopal. Składa się z 16 członów, zabiera na pokład 1128 pasażerów w dwóch klasach. Pociąg wyposażony jest w klimatyzację, napęd trójfazowy 25kV i szereg innych nowoczesnych technologii. Jego pierwszy przejazd zostanie uroczyście otwarty przez Premiera Indii, Narendra Modi na trasie Delhi - Varanasi  w dniu 29 grudnia 2018 r.

Umowa pomiędzy firmami została podpisana 18 maja 2018 r. Zamówienie obejmowało przygotowanie symulatora wiernie odwzorowującego pulpitu maszynisty pociągu Tain-18 z uwzględnieniem incydentów oraz scenariuszy, a także przygotowanie testowej, treningowej trasy zgodnie z uwarunkowaniami kolei indyjskiej. Symulator został zainstalowany w oryginalnym, w pełni wykończonym czole pociągu, wyposażony w klimatyzację, dodatkowy ekran zewnętrzny dla celów obserwowania szkoleń oraz fotel maszynisty i instruktora. Symulacja sterowana jest za pomocą komputera wbudowanego w panel maszynisty, natomiast maszynista szkolony obserwuje scenerię  w wirtualnej rzeczywistości za pomocą gogli z dodatkowym wykorzystaniem technologii śledzenia rąk.

W ramach prowadzenia projektu zespół REDS S.A. ściśle współpracował z zespołem producenta pojazdu fabryką Integral Coach Factory w Chennai oraz z integratorem i dostawcą komponentów do pojazdu, firmą MEDHA.

Niewątpliwie jest to bardzo ważny projekt pokazujący możliwości wykorzystania VR w procesie szkolenia maszynistów i ogromny sukces naszej rodzimej firmy.

Firma REDS S.A. jest spółką akcyjną powołaną w 2015 roku przez pomysłodawców projektu, firmę Audytel S.A.oraz fundusze inwestycyjne Giza Private Ventures i Polski Instytut Badań i Rozwoju. Od 2017 roku REDS SA prowadzi projekt Eco Learning z finansowaniem z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem przedsięwzięcia było opracowanie i wytworzenie na bazie posiadanych już narzędzi i rozwiązań trenażera jazdy ekonomicznej dla maszynistów pojazdów szynowych, stanowiącego rozwinięcie już istniejących ww. systemów. Eco Learning jest to koncepcja mobilnego symulatora z zastosowaniem technologii wirtualnej rzeczywistości lub wizualizacji ekranowej w celu radykalnego obniżenia kosztu, w stosunku do istniejących na rynku rozwiązań symulatorów. Rozwiązanie jest łatwe do przystosowania do warunków lokalnych operatora kolejowego oraz tańsze od rozwiązań klasycznych.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie REDS logo

    REDS logo

  • Powiększ zdjęcie Kabina symulatora Train 18

    Kabina symulatora Train 18

  • Powiększ zdjęcie Pulpit symulatora Train 18

    Pulpit symulatora Train 18

  • Powiększ zdjęcie Maszynista podczas szkolenia w symulatorze Train 18

    Maszynista podczas szkolenia w symulatorze Train 18

  • Powiększ zdjęcie Wnętrze kabiny symulatora Train 18

    Wnętrze kabiny symulatora Train 18