Symulator Eco Drivingu

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

30
10.2016

Symulator  jazdy pociągiem w VR, czyli Impuls firmy Newag w VR.

Założeniem projektu firmy REDS – Railway Eco Driving System jest wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości oraz odpowiednich urządzeń do stworzenia symulatora jazdy pociągiem. Rozwiązanie to ma zostać wykorzystane do szkoleń maszynistów z zakresu Eco Drivingu. Zadaniem TOMORROW, producenta aplikacji w technologii VR, było stworzenie wirtualnego środowiska (VR), które odwzorowuje kokpit pociągu oraz wybraną trasę przejazdu. Dodatkowo zostały przygotowane fizyczne elementy symulatora zgodne z panelem sterującym w pociągach. Wirtualne środowisko zawiera wszystkie niezbędne funkcje do prowadzenia szkoleń. Jest to w pełni funkcjonalny symulator, który przenosi użytkownika do wnętrza pociągu i pozwala na doskonałą immersje.

Sterowanie w symulatorze odbywa się za pomocą urządzenia LeapMotion, które wykrywa dłonie użytkownika i odwzorowuje jego ruchy w wirtualnej rzeczywistości. Dzięki temu mogliśmy zrezygnować z dodatkowych kontrolerów i zwiększyć uczucie rzeczywistych doznań u użytkowników.

Symulator w VR jest integralną częścią koncepcji REDS obejmującej wytworzenie platformy do budowania interaktywnych lekcji związanych z wyposażeniem i naprawami urządzeń pojazdów trakcyjnych z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Symulacja wyposażenia pojazdu da możliwość doskonalenia nawyków maszynistów kolejowych, w zakresie bezpieczeństwa, punktualności, komfortu pasażerów (dla przejazdów pasażerskich) oraz efektywnej jazdy tzw. Eco Drivingu. Dodatkowo wytworzenie urządzenia do pomiaru dynamiki pojazdu oraz badania użycia nośników energii, dzięki któremu będzie można tworzyć automatycznie modele odwzorowujące rzeczywiste zachowanie pojazdu.

Rozwiązanie po pozytywnej opinii środowiska kolejowego (instruktorzy maszyniści) będzie podlegać komercjalizacji i być oferowane na rynku przewoźników kolejowych polskich i zagranicznych.

Symulator powstał dzięki współpracy z firmą Newag, która udostępniła odpowiednie materiały dla pociągu Impuls. Dzięki czemu część fizyczna symulatora i część wirtualna jest idealnie odzwierciedlona.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie REDS logo

  REDS logo

 • Powiększ zdjęcie Stanowisko szkoleniowe

  Stanowisko szkoleniowe

 • Powiększ zdjęcie Widok z wirtualnej kabiny maszynisty

  Widok z wirtualnej kabiny maszynisty

 • Powiększ zdjęcie Widok z wirtualnej kabiny maszynisty

  Widok z wirtualnej kabiny maszynisty

 • Powiększ zdjęcie Widok z wirtualnej kabiny maszynisty

  Widok z wirtualnej kabiny maszynisty