Nowoczesne symulatory w Lotos Kolej

03
11.2016

W związku z planowanym zakupem symulatora szkoleniowego przez Lotos Kolej, w siedzibie spółki w Gdańsku, na przełomie września i października, odbyły się testy dwóch tego typu urządzeń.

Przypomnijmy, że od stycznia 2018 roku przewoźnicy kolejowi będą mieli obowiązek szkolenia maszynistów na symulatorach. – Już za nieco ponad rok, każdy maszynista będzie musiał przejść szkolenia na symulatorze przynajmniej 3 godziny w roku – mówi Roman Bernacki, dyrektor ds. bezpieczeństwa w Lotos Kolej.

Dzięki takiej formie szkolenia przyszli maszyniści nie tylko nauczą się obsługi lokomotywy, lecz także będą mogli w bezpiecznych warunkach sprawdzić swoje reakcje na różne zagrożenia. Symulatory to urządzenia wiernie odwzorowujące nie tylko zachowanie pociągu, lecz także m.in. innych pojazdów przejeżdżających przez tory. Standardowy system jest wyposażony w zmapowane szlaki kolejowe w Polsce, co umożliwi przyszłym maszynistom szkolenie na realnych trasach. Symulator korzysta z modelowania 3D i opiera się na  danych pochodzących z Systemu Informacji Geograficznej.

– To nie jest droga zabawka, jak niektórzy sądzą, ale urządzenie służące poprawie bezpieczeństwa, które podniesie technikę jazdy oraz efektywność pracy maszynistów – podkreśla Bernacki.

Więcej na ten temat w poniższym materiale filmowym.

Źródło:

Kurier Kolejowy logo

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Kurier Kolejowy logo

    Kurier Kolejowy logo