Jesteś tutaj: Start / Wydarzenia

Wydarzenia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Symulator Złotego Pociągu

Symulator Złotego Pociągu

Złoty Pociąg, jako pierwszy zespół trakcyjny  z 17 zamówionych Impulsów, miał swoją uroczystą inaugurację w Szczecinie w dniu 29 maja 2017r. Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski w ten sposób zaczął realizować dostawę dla Kolei Zachodniopomorskich.

Czytaj więcej o: Symulator Złotego Pociągu
Przejdź do - Lotniczy selekcjoner

Lotniczy selekcjoner

Za dwa lata potrzeba będzie 18 tys. maszynistów. Obecnie w Polsce 16,5 tysiąca osób prowadzi pojazdy kolejowe, ale przez najbliższe 5 lat prawie 4,5 tys. maszynistów osiągnie wiek emerytalny.

Ogromna odpowiedzialność związana z bezpiecznym prowadzeniem pojazdu kolejowego, podobnie, jak w lotnictwie powoduje, że system szkolenia maszynisty jest kosztowny, czasochłonny i wieloetapowy. Pierwszym jest zdobycie licencji maszynisty wydawanej przez Prezesa UTK. Do jej uzyskania trzeba odbyć szkolenie, zaliczyć pozytywnie badania lekarskie i psychologiczne oraz zdać egzamin w ośrodku szkolenia i egzaminowania maszynistów i kandydatów na maszynistów. Drugi etap to zdobycie świadectwa maszynisty. Kandydat na maszynistę powinien zatrudnić się u przewoźnika lub zarządcy infrastruktury gdzie zostanie skierowany na półtoraroczne szkolenie. Następnie potrzebne są kolejne badania lekarskie i zdanie egzaminu ze znajomości infrastruktury kolejową i taboru.

Czytaj więcej o: Lotniczy selekcjoner
Przejdź do - Technologia zwiększa bezpieczeństwo kolei

Technologia zwiększa bezpieczeństwo kolei

Kiedy w 2015 roku Unia rozdzielała ponad 13 mld EUR na rozbudowę sieci transportowej, Polska stała się jednym z największych beneficjentów tego wsparcia. Jednak mimo tego, od stycznia do czerwca 2017 roku, na przejazdach kolejowo-drogowych miało miejsce 87 wypadków [1]. Infrastruktura kolejowa jest w coraz lepszym stanie, lecz eksperci wskazują na stałą potrzebę silnego wsparcia krajowej kolei przez technologię. To szansa na znaczącą poprawę bezpieczeństwa i zbliżenie się do europejskich standardów.

Czytaj więcej o: Technologia zwiększa bezpieczeństwo kolei