Centrum Szkolenia Maszynistów w Szczecinie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

17
08.2018

Ośrodek szkoleniowy jest jednym z 13 oddziałów Spółki Przewozy Regionalne, które posiadają ośrodki szkolenia kandydatów na maszynistów. Oddział Zachodniopomorski poza działalnością związaną z obsługą i przewozem pasażerów, utrzymaniem i naprawą taboru kolejowego oferuje również usługi szkoleniowe.

Ośrodek powstał w 2011 roku. Realizuje szkolenia i egzaminuje kandydatów na maszynistów ubiegających się o uzyskanie licencji i świadectwa maszynisty. Ośrodek wpisany jest do Rejestru ośrodków szkolenia i egzaminowania pod nr 3/11 prowadzonego przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

Uruchomienie od 29 czerwca 2018r. Centrum Szkolenia pozwoliło na przeniesienie Ośrodka Szkolenia kandydatów na maszynistów do obiektu posiadającego sale wykładowe wyposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne.

Kadrę prowadzącą szkolenia stanowią wykwalifikowani i doświadczeni wykładowcy. Posiadane przez Oddział zaplecze techniczne oraz związane z obsługą podróżnych stanowi natomiast doskonałą bazę do zapewnienia na miejscu szkolenia praktycznego.

Ośrodek prowadzi szkolenia i egzaminy kwalifikacyjne, weryfikacyjne, okresowe na stanowiska bezpośrednio związane z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego:

  • kierownika pociągu;
  • rewidenta taboru;
  • ustawiacza;
  • manewrowego.

W Centrum Szkolenia prowadzone są również kursy i egzaminy na stanowisko konduktora i kasjera biletowego. Ośrodek posiada również powołane przez UTK komisje egzaminacyjne na ww. stanowiska.

Ośrodek dysponuje miejscami noclegowymi i zapleczem socjalnym.

W 2018 roku w Ośrodek został wyposażony w symulator pojazdu trakcyjnego typu 31WE/36WE IMPULS II do szkolenia maszynistów i kandydatów na maszynistów. Wyposażenie Ośrodka w symulator umożliwia skrócenie czasu trwania szkolenia na świadectwo maszynisty. Symulator został wyprodukowany przez Autocomp Management na bazie oryginalnej kabiny pojazdu trakcyjnego IMPULS II.

Kabina symulatora została tak zaprojektowana, aby zmaksymalizować wrażenia realistyki prowadzenia pojazdu. Wszystkie urządzenia, szczególnie ważne podczas prowadzenia pojazdu są tożsame z oryginalnymi, stosowanymi w kabinie zestawu trakcyjnego IMPULS II. Pulpit maszynisty jest identyczny z zastosowanym w pojeździe i jest wyposażony w tożsame urządzenia sterujące znajdujące się w miejscach odwzorowujących ich realne położenie. W symulatorze zastosowany został przestrzenny system dźwięku 2.1 dający w pełni realistyczne wrażenie przebywanie w rzeczywistej kabinie. System odzwierciedla wszystkie dźwięki wywoływane przez oprzyrządowanie i sprzęt pokładowy, jak również przez dynamikę pojazdu i jego otoczenie.

Układ projekcji zainstalowany w symulatorze opera się na monitorach o wysokiej rozdzielczości. Zobrazowanie takie poprawia odczucia maszynisty i przybliża trening w symulatorze do rzeczywistych warunków. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest dokładne odwzorowanie manewrów w bezpośredniej odległości od równego typu przeszkód oraz zjawisk zachodzących na szybie pojazdu, jak np.:

  • mokra, zamarznięta lub pokryta śniegiem szyba pojazdu;
  • działanie wycieraczek;
  • zjawisko olśnienia wynikające z załamania światła na kropelkach wody lub zanieczyszczeniach na szybie;
  • jazdy pod słońce.

W symulatorze został zainstalowany również dodatkowy monitor dotykowy spełniający rolę wirtualnego modelu pociągu (VTM). Na monitorze VTM wyświetlana jest grafika i zdjęcia obrazujące cały skład jednostki zespołu trakcyjnego w formie planu oraz poszczególne jego elementy istotne z punktu widzenia symulowania awarii, możliwa jest również symulacja uszynienia pojazdu.

Stanowisko instruktora umożliwia pełną kontrolę systemu, przeprowadzanie wszystkich operacji treningowych, komunikowanie się z osobą szkoloną, ocenę, nagrywania i odtwarzanie sesji symulacyjnych.

W symulatorze zainstalowano wizualizację realnych szlaków na trasach:

  • Szczecin – Poznań (210 km);
  • Szczecin – Świnoujście Port (111 km);
  • Szczecin – Kostrzyn (100 km);
  • Szczecin – Słupsk (240 km).

Więcej o symulatorze PolRegio

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Logo PolRegio

    Logo PolRegio

  • Powiększ zdjęcie Centrum Szkolenia Maszynistów w Szczecinie

    Centrum Szkolenia Maszynistów w Szczecinie

  • Powiększ zdjęcie Wizualizacja Centrum Szkoleniowego

    Wizualizacja Centrum Szkoleniowego