Na naukę nigdy nie jest za wcześnie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

31
08.2016

Zwłaszcza, jeśli mówimy o nauce bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy. Dlatego już na poziomie szkoły gimnazjalnej warto kształtować właściwe nawyki rowerzystów, motorowerzystów, przyszłych kierowców i maszynistów.

Edukacja uczestników ruchu drogowego ma niewątpliwie duży wpływ na wzrost poziomu bezpieczeństwa komunikacyjnego. To właśnie odpowiednie zachowania kierowców oraz poczucie odpowiedzialności za swoje czyny warunkują efektywne zapobieganie występowaniu zagrożeń.

Jednym z najpoważniejszych problemów w kształceniu kierujących pojazdami jest fakt, iż sprawdzenie umiejętności, czy też przeszkolenie kierowcy w warunkach ruchu drogowego jest kosztowne i niezwykle niebezpieczne. Z kolei możliwości jakie daje trening na tzw. terenie szczególnym, jakim są najczęściej specjalnie wydzielone tory badawcze są ograniczane przez warunki pogodowe, utrudnienia techniczne, dostępność, a przede wszystkim koszty. W takiej sytuacji niezwykle trudno jest osiągnąć powtarzalność wyników. Rozwiązania tej kwestii należy szukać w nowoczesnych technologiach, a konkretnie symulatorach, które powinny stać się nieodzowną częścią szkoleń.

Jedną z nielicznych firm szkoleniowych prowadzących zajęcia w gimnazjach z wykorzystaniem symulatora jest Akademia Bezpiecznej Jazdy Krzysztofa Gosa.

Symulator odwzorowuje realne zachowanie pojazdu, takie jak: praca silnika, przyśpieszenie, hamowanie, symulację zachowania się kierowcy pod wpływem alkoholu. Oprogramowanie symulatora oparte jest na autentycznych raportach policyjnych, co zwiększa jego autentyczność. Czterdzieści scenariuszy drogowych ma za zadanie nauczyć młodych kierowców, jak nie stać się sprawcą lub poszkodowanym w wypadku oraz przede wszystkim kształtuje prawidłowe nawyki. Dołożenie do tego zestawu alkogogli pozwala przekonać się przyszłym kierowcom, czemu jazda choćby rowerem jest zabroniona.

W czasie spotkania z młodzieżą:

  • Prezentowany jest czas reakcji kierowcy w warunkach pełnego skupienia oraz w sytuacjach złożonych. Jest to bardzo ważne, gdyż uświadamia kierowcy jaki dystans jest mu potrzebny do zatrzymania pojazdu. Ta wiedza wpływa bezpośrednio na ograniczenie wypadków spowodowanych najechaniem na tył innego pojazdu a tych w Polsce jest najwięcej.
  • Wykorzystywane są wypadków, co znacznie zwiększa realizm szkolenia, ale również pozwala w bezpiecznych warunkach sprawdzić czy kierowca potrafi uniknąć wypadku. Jeżeli dochodzi do wypadku w czasie ćwiczenia na symulatorze – analizowana jest jego przyczyna oraz podejmowana dalsza praca z kierowcą, aby uzyskał wiedzę, jak na drodze uniknąć zagrożenia.
  • Sprawdzane są umiejętności jazdy w warunkach nocnych.Jest to ważne, ponieważ większość kierowców nie potrafi skutecznie wykorzystywać świateł drogowych do budowy systemu bezpieczeństwa a jazda w warunkach nocnych w polskich warunkach dotyczy praktycznie wszystkich.

Równie istotna jest możliwość prowadzenia szkoleń bezpośrednio w szkołach, co znacznie na dostępność szkoleń dla zainteresowanych. Szkolenia trwają ok. 2 godz., po spotkaniu młodzi kierowcy rozumieją takie elementy jak: Zachowanie dystansu, główne przyczyny wypadków drogowych, błędy popełniane przez innych kierowców wobec rowerzystów i motorowerzystów, podstawowe zasady ruchu drogowego.    

 


Prezentacja symulatora

Logo ABJ

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Akademia Bezpiecznej Jazdy logo

    Akademia Bezpiecznej Jazdy logo